HK ALTIS Orava 02

Na Orave rastie medzi deťmi záujem o hokej


26. 9. 2013

V hokejovom klube HK ALTIS Orava trénuje už 110 detí a v uplynulých dňoch zaznamenali historicky prvé víťazstvo

Orava, 26. september 2013 – Myšlienka podpory mladých hokejových talentov na Orave sa ujala. Svedčí o tom aj neustále rastúci počet nových zverencov trénera hokejového klubu HK ALTIS Orava Jána Jaška. V súčasnosti na hokejovom štadióne v tesnej blízkosti Oravskej priehrady trénuje 110 detí vo veku od 4 do 14 rokov. „Učíme našich zverencov nielen hrať ľadový hokej, ale aj správať sa v kolektíve a mimo neho, vyplniť im zmysluplne voľný čas a dať šancu hrať aj talentovaným deťom zo sociálne slabších rodín,“ hovorí člen predstavenstva občianskeho združenia HK ALTIS Orava Filip Fedák. Súčasťou oravského hokejového tímu sú napríklad aj dvaja chlapci z Oravskej Lesnej pochádzajúci z desiatich súrodencov.

Je všeobecne známe, že šport je dobrou prípravou pre bežný život. I keď z každého dieťaťa nemusí byť v dospelosti vrcholový športovec, pravidelným športovaním sa učí nevzdávať sa, bojovať a pracovať na sebe. V neposlednom rade šport je prostriedok k udržaniu si pevného zdravia, zdravého životného štýlu už od útleho detstva a správneho psychomotorického vývoja. V dnešnej  hektickej dobe, kde pracujúcich rodičov a ich venovanie sa deťom často suplujú školy, krúžky a iné aktivity, práve hokejový klub dáva možnosť zmysluplne tráviť čas detí pod odborným dohľadom, zabrániť tak túlaniu sa, nekalým aktivitám a kriminalite detí.

HK ALTIS Orava sa zároveň môže pochváliť historicky prvým víťazstvom, keď v uplynulých dňoch zvíťazili mladí oravskí hokejisti na ľade v Prievidzi. „Málokto čakal víťazstvo tak skoro, o to väčšiu radosť sme všetci mali. Piataci z HK ALTIS Orava dominovali na ľade celý zápas a zvíťazili s jednoznačným rozdielom 7:2,“ hovorí s hrdosťou tréner J. Jaško z Oravy. Oslávenec Peťko Žák dosiahol hetrik a rovnako aj Samko Orčík dokázal chytiť v bránke v tretej tretine tri nájazdy súpera za sebou. Tréner však chváli celé mužstvo za kolektívny výkon. „Našou snahou je rozvíjať u mladých ľudí nielen ich hokejové umenie, ale dôležitá je predovšetkým výchova mladého športovca – od tímovej spolupráce cez vštepovanie základov morálnych hodnôt, až po kontrolu žiackych knižiek zo strany trénera. V zahraničí je to bežné, u nás skôr ojedinelé,“ prízvukuje tréner J. Jaško. Občianske združenie sa snaží minimalizovať finančné zaťaženie rodičov a mladým hokejistom poskytnúť všetko potrebné vybavenie, cez výstroj, dresy až po teplákové súpravy. Do spolufinancovania kariéry mladých talentov sa združenie snaží zapojiť podnikateľov, ale aj miestnu samosprávu.

Hokejová hala Hotela ALTIS, kde mladí hokejisti trénujú, slúži prioritne mládežníckemu hokeju. Myšlienka postaviť takýto štadión vznikla v roku 2011, pričom ide o jedinú profesionálnu ľadovú plochu na Hornej Orave. „Situácia v športe je na Slovensku taká, aká je, a preto sme sa rozhodli podporiť mládežnícky hokej aj v tomto regióne. Deti všetkých kategórií môžu hrať za HK ALTIS Orava a časom sa ukážu aj talenty. HK ALTIS Orava bude hrať len žiacke a juniorské súťaže, nemá ambície hrať mužské súťaže. Je to vyslovene pre deti a mládež,“ konštatuje F. Fedák. Cieľom občianskeho združenia je v blízkej budúcnosti nezaťažovať finančne a ani časovo rodičov detí. Bude im zabezpečený tréningový servis a k dispozícii budú mať celé tréningové stredisko s telocvičňou, posilňovňou špecializovanou na hokej a regeneračným centrom, ktoré sú súčasťou Hotela ALTIS.

—————————————————————————————————————————

Hokejový klub HK ALTIS Orava bol založený v roku 2011 s hlavným cieľom vytvoriť pre deti z regiónu Oravy rovnaké možnosti venovať sa ľadovému hokeju tak, ako je to väčšinou iba v prípade detí vo väčších mestách.